New Zimbabwe.com

Bulawayo Arts Awards nominees revealed

By Showbiz Correspondent


NOMINEES for the second edition of the Roil Bulawayo Arts Awards were announced at a colourful party in Bulawayo last Friday.

The awards ceremony will be held on May 26 at the Large City Hall.

Established to honour the amazing talent from Zimbabwe’s ‘cradle of culture’, the awards have created a buzz in the local arts community who felt they were marginalised by other national awards.

This year the awards received a major financial boost after securing $20,000 in sponsorship from the United Refineries Limited (URL) Roil Cooking Oil brand.

Organisers said they were impressed with the quality of products submitted for consideration saying it has improved from last year`s edition.

“We had over 2000 online nominations from the public via our website and we had 255 physical submissions which had supporting material,” said organisers representative Raisedon Baya.

“We had 135 nominations in the music sector, theatre we had 7 nominations, film we had 25 nominations, Literature we had 15 nominations, fashion we had 18 nominations, poetry we had 10 and comedy we had 8 nominations, photography we had 6 and schools we had 15.”

Some of the nominees

1.       Outstanding online media

  • Culture Magazine
  • Focus Magazine
  • Umthombo

2.       Outstanding Mainstream Media

  • SkyzMetro FM
  • Sunday News
  • Chronicle

3.       Outstanding film/tv actor

  • Paul Conolly – The Walk
  • Prince Zulu- Ekhoneni
  • Percy Shoko- JaiveS´bone

4.       Outstanding film/tv actress

  • Precios Makhumulo- Isipho Sami
  • Bridget Bube- Londisizwe
  • Nomvuyiso Mabi- The Walk

5.       Outstanding Comedian

  • Mandla da Comedian
  • Hubert Dumisani aka MaForty
  • Clive Chigubhu

6.       Outstanding film

  • Londisizwe by Dumusani Manyathela
  • Jaiva Sibone by Memory Kumbota
  • The Walk by Daniel Lasker

7.       Outstanding film/TV director

  • Daniel Lasker- The Walk
  • Memory Kumbota- Jaiva S´bone
  • Londisizwe- Dumisani Manyathela

8.       Outstanding Poet

  • ASA
  • Black Lily
  • Tinashe Tafirenyika

9.       Outstanding male dancer

  • Newman Takawira- Iyasa
  • Julius Hlabangana- Ezimnyama
  • Mbongeni Nxumalo- Iyasa

10.   Outstanding Fiction Work

  • Akuqili Elazikhotha Indololwane- Mihla Sitsha Tsheza
  • Inkless Quils- Nathaniel Z. Mpofu
  • The Other Side- Ericah Gwetai

11.   Outstanding female dance

  • Juliet Dube- Ezimnyama Dance Ensemble
  • Praise Ncube- Khaya Arts
  • Thandeka Mabhena- Sundura Masters

12.   Outstanding contemporary dance Ensemble

  • Antivirus
  • Khaya Arts
  • Ezimnyama Dance Ensemble

13.   Outstanding non-Fiction

  • Before l became a billionaire- Marshal Chiza
  • Welshman Hadane Mabhena – Pathisa Nyathi and Marieke Fber Clarke 3.
  • Perspective on Campus Culture- Pofela Ndzozi

14.   Outstanding male model

  • Shade Noble
  • Welsh the Stylist
  • Panashe Beaton

15.   Outstanding female model

  • Princess Mpofu
  • Ashley Morgan
  • Mitchell Chikwengo

16.   Outstanding fashion designer

  • Nkanyezi Malunga
  • Nkululeko Ncube aka AraKani
  • Yvette Marguax Ndaba aka Sishebo

17.   Outstanding Visual Artist

  • Bhekitshe Ntshali
  • Nonhlanhla Mathe
  • Israel Israel

18.   Outstanding Photographer

  • Mhondiwa
  • Tinashe Charleson
  • Mgcini Nyoni

19.   Outstanding Hip Hop Artist

  • Msizi Kay
  • Asaph
  • T1nda
  • Muse
  • Cal-Vin

20.   Outstanding kwaito/house/gqom act

  • Badilla
  • Skaiva
  • Paula Paloma

21.   Oustanding Imbube Act

  • Indosakusa
  • Ukukhanya
  • Umdumo Wesizwe

22.   Outstanding Tsibilika/Rhumba

  • Ndux Jr
  • Clement Magwaza
  • Martin Ndolwane

23.   Outstanding Alternative Act

  • Khuxxman
  • Willis Wataffi
  • Edith WeUtonga-Madalitso
  • Zinjaziyaluma
  • Hwabaratty

24.   Outstanding Gospel Act

  • Mai Mwamuka
  • Women of Valour
  • Tholakele
  • T1nda

26.   Outstanding music video

  • Sandra Ndebele – Lizwile
  • Bekezela- Bekezela
  • Tytan- Penge penge
  • T1nda

27.   Outstanding club DJ

  • DJ Yogo
  • Mackvsani
  • DJ Liz
  • DJ Slammer

28.   Outstanding Ambassador (rest of the world)

  • Albert Nyathi
  • NoViolet Bulawayo
  • Insingizi (Musicians)
  • Donnel Mangena (Musician)

29.   Outstanding song of the year

  • Bekezela-Bekezela
  • Amaloja- Khuxxman
  • Lizwile- Sandra Ndebele
  • Veleangikuzwa- Nceku
  • Bathi Asoyami- Clement Magwaza

30.   Female Artist of the Year

  • Sandra Ndebele
  • Lorraine Stot
  • Tholakele
  • Edith WeUtonga
  • TKP

31.   Male Artist of the Year

  • Khuxxman
  • Bekezela
  • Cal-vin
  • Babongile Skhonjwa
  • Carl Joshua Ncube